Sualtı Fotoğrafçılığı

Sualtı dalış eğitimi alanların görseli bol bir dalış noktasında yaptıkları dalışta akıllarına gelen ilk şey ‘keşke bir fotograf makinem veya kameram olsaydı’ düşüncesidir. Sualtında iyi bir fotograf çekmenin her zaman ve her yerde geçerli tek bir yolu öncelikle doğru adreste alınan dalış eğitiminden sonra tecrübeli bir dalıcı olmak ve akabinde iyi bir fotograf eğitiminden geçmektir. Doğru adreste alınan bir dalış eğitimi Sualtında emniyetli dalış yapabilmemizi, yüzerliliğimizi (dengemizi, sephiyemizi) iyi ayarlayabilmemizi, sualtında kullandığımız dalış ekipmanımıza hakim olmamızı ve sualtındaki canlıları tanıyıp özelliklerini bilmemizi sağlar. Dalış eğitiminin alınacağı doğru adresler( Sualtı Federasyonu tarafından yapılan denetimler sonucunda dalış eğitimi vermek için gerekli ortamı oluşturduğuna dair yetki belgesi almış dalış merkezleri, kulüpler) Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun resmi sitesi olan www.tssf.gov.tr adresinden temin edilebilir.

İyi bir fotografçı temel fotograf eğitimini almış olan, buna bağlı olarak fotograf çekerken kullandığı ekipmanları belli bir birikimin sonucunda doğru seçebilen, kendini devamlı pozitif olarak geliştiren kişidir. Öncelikle ekipmanların ve fotograf çekme tekniklerinin öğrenilebileceği bir kara fotograf eğitiminin alınması ve daha sonra da sualtı fotograf çekim tekniklerinin öğretildiği sualtı fotografçılığı eğitiminin alınması, iyi bir dalış eğitiminle birleşince bu hobiden çok büyük keyif almanız kaçınılmazdır.

Sualtı Fotografçılığı, sualtındaki renk ve canlıları ile büyüleyen ve çok keyif veren, ancak bu keyfin yanında müthiş bir özveri ve zaman isteyen bir uğraştır. Kara fotograflarında çekeceğiniz konuyu süresiz olarak bekleme, pozlama ve rahat bir ortam bulma imkanı vardır. Ancak sualtında yapılan çekimler tüpten alınan havanın süresine bağlı olarak ve bu süre içerisinde de ortam ve konu kısıtlamasına tabi olarak yapılır. Sualtında dalış yapmanızı sağlayan ekipmanları ve görüntüleme cihazlarını kontrol etmek, görüntüleyeceğiniz konuyu bulmak, bu konuya konsantre olmak, hareketli bir konu ise ona yaklaşabilmek ve bütün bunları yapmaya çalışırken ışığı ayarlayarak iyi bir fotograf çekmek zor bir iştir. Sualtında iyi bir fotograf çekmek için iyi bir dalıcı olmanın yanı sıra, kara fotografçılığında da geçerli olan olmazsa olmaz kuralları vardır. Konuya bakmak değil konuyu görmek önemlidir. Doğru zamanda doğru yerde olmak gerekir. Kompozisyon ve çekim teknikleri düşünülerek tasarlanmalıdır. Netlik ve kadraj iyi bir fotografın vazgeçilmezleri arasındadır. Ve tabiki IŞIK. Sıradan bir çekimi bile mükemmel yapabilecek en önemli unsurdur. .. Fotograf sözcüğü ‘ışık ile yapılan resim’ anlamına gelir. Işığı ne kadar doğru kullanırsanız resim o kadar doğru çıkar.. Sualtında güneş ışıklarının ulaşabildiği derinliklerde doğal ışık ile yapılan çekimler muhteşem olabilir. Daha fazla derinlerde, gece fotograflarında ve doğal ışık ile beraber yapılan flaşlı çekimlerde , flaş ayarlarınızı doğru yaptığınız müddetçe çok güzel fotograflar çıkabilir.

Daha öncede belirttiğim gibi Sualtı Fotografçılığı hem keyifli hemde eziyetli bir uğraştır. Bu eziyetten keyif alacağınızı hissediyorsanız hiç düşünmeyin.. Fotografçılık, zamanın belli bir anını sonsuza dek dondurmak gibi eşsiz bir yeteneğe sahiptir.. Sualtındaki renkler ile bunu yapmak ise muhteşem bir bileşimdir.Bu yeteneğe sizde sahip olabilirsiniz.

Taci YÜCEDERE