Biyografi

İstanbul Boğazının en şirin yerleşim yerlerinden biri olan Büyükdere’de doğdum. Deniz ile içiçe geçen çocukluk yılları sırasında nefesli dalış ile başlayan sualtı merakı, 1989 yılında tanıştığım Aletli Dalış ile bende giderek arttı. 1992 yılında Caddebostan Balıkadamlar Spor Kulübünden aldığım CMAS 1 yıldız dalıcı brövemden sonra 2 ve 3 yıldız dalıcı eğitimlerini aldım. Kızıltoprak Spor Kulübünde yaptığım Eğitmen Asistanlığından sonra arkadaşlarımızla beraber kurduğumuz Atlantis Deniz Sporları Kulübünde CMAS 2 Yıldız Eğitmenlik brövesine ulaştım.

Sualtı Fotografçılığı merakı Dalış Eğitimi verdiğim yıllarda öğrencilerimin Sualtı Fotograflarını çekmek ile başladı. İFSAK’ta İzzet Keribar hocamdan aldığım kara fotografçılığı eğitimi, sualtı fotografçılığına daha da ilgi duymamı sağladı. Daha sonra bende vazgeçilmez bir tutku haline gelen bu hobim, Türkiye’de ve Uluslararası yapılan yarışmalarda kazandığım ödüller ile beni daha çok motive etti. Int. Great Lakes Ford Sea Horses Sualtı Film Festivalinde Dia Geniş Açı Dalında kazandığım Birincilik ödülü, Belgrad Sualtı Film Festivalinde kazandığım Baskı Geniş Açı dalındaki birincilik ödülü, British Columbia Sualtı Film Festivalinde Dia Geniş Açı dalında kazandığım Üçüncülük Ödülü, Los Angesles Underwater Photographic Society Festivalinndeki Geniş Açı Özel Ödülü ve Türkiye’de katıldığım yarışmalarda elde ettiğim Birincilik ödülleri de çok emek ve zaman gerektiren bu güzel sporda unutamadığım anılar arasında yerlerini aldılar.

Bir dönem Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nda Sualtı Görüntüleme Kurul üyeliği ve daha sonra da Başkanı olarak görev yaptım. Bu büyülü dünya ile beni tanıştıran bütün dostlarıma ve hocalarıma buradan açık teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum…

Taci YÜCEDERE


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir